Vadlīnijas paredzētās darbības iesnieguma satura apjomam un tvērumam
Biedrība “Latvijas Vides pārvaldības asociācija” (turpmāk – LVPA) sadarbībā ar Valsts vides dienestu (turpmāk – VVD) 2024. gada decembrī uzsāka īstenot projektu „Vadlīnijas paredzētās darbības iesnieguma satura apjomam un tvērumam” (projekta reģistrācijas Nr.1-08/76/2024). Projekts tiek īstenots valsts budžeta programmas 21.00.00 “Vides aizsardzības fonds un iemaksas starptautiskajās organizācijās” apakšprogrammas 21.02.00 “Vides aizsardzības projekti” projektu konkursā 2024. /2025. gadam vadlīnijas “Multisektoriālie projekti” aktivitātē “Sadarbības projekti vides politikas veidošanai un īstenošanai” ietvaros.
Projekta mērķis un nepieciešamības pamatojums
Kā identificēts 2024. gada 2. aprīlī Ministru kabineta apstiprinātajā rīcības plānā administratīvā sloga mazināšanai nekustamo īpašumu attīstīšanas jomā, uzskatāmi viens no kavējošajiem faktoriem ir nepietiekamā attīstītāja sagatavoto un iesniegto dokumentu kvalitāte. Kā minēts plānā “Privātpersonas norāda, ka tiem nav skaidrs, kāda informācija un kādā apjomā ir iesniedzama atbildīgajai institūcijai sākotnējā izvērtējuma vajadzībām. Bieži vien informācija tiek iesniegta nepietiekamā apjomā, kas rezultējās garos sākotnējā izvērtējuma termiņos, kā arī papildu informācijas pieprasījumos.”
Ar Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvas 2011/92/ES (IVN direktīva) 2014. gadā veiktajos grozījumos specifiski tiek norādīts, ka sākotnējam izvērtējumam nepieciešamā informācija ir jāsniedz ierosinātājam. IVN direktīva nosaka gan sniedzamās informācijas apjomu (4. panta 4. daļa un II.A. pielikums), gan to, ka “Attīstītājs var iesniegt arī aprakstu par jebkādām projekta īpašībām un/vai pasākumiem, kas paredzēti, lai nepieļautu vai novērstu to, kas citādi varētu radīt būtisku nelabvēlīgu ietekmi uz vidi.” Proti, ir svarīgi apzināties, ka kompetentajām valsts institūcijām nav jāvērtē, vai izvirzot nosacījumus tehniskajos noteikumos ir iespējams samazināt darbības ietekmi, kas citādi būtu vērtējama kā būtiska, bet jābalstās uz ierosinātāja sniegto informāciju par paredzētajiem pasākumiem un risinājumiem. Ja kompetentā valsts institūcija pieņem lēmumu, nepiemērot ietekmes uz vidi novērtējumu, balstoties uz informāciju par projekta īpašībām un/vai pasākumiem, kas paredzēti, lai nepieļautu vai novērstu to, kas citādi varētu radīt būtisku nelabvēlīgu ietekmi uz vidi, tad šo nosacījumu ievērošana tālākā projekta īstenošanā ir saistoša paredzētas darbības ierosinātājam, un institūcijai tie būtu ietverami kā obligātie nosacījumi tehniskajos noteikumos.
Ņemot vērā iepriekš norādīto atzīstams, ka tieši sākotnējā izvērtējuma iesnieguma kvalitātei var būt izšķiroša loma lēmuma pieņemšanā par IVN nepieciešamību. Projekta mērķis ir sagatavot skaidrojošu un izglītojošu materiālu par sākotnējā izvērtējuma iesnieguma saturu un tvērumu, kas primāri domāts paredzētās darbības ierosinātājiem kvalitatīvu dokumentu sagatavošanai. Vienlaicīgi šāds dokuments kalpotu arī kā palīgmateriāls VVD ekspertiem, kas veic sākotnējo izvērtējumu un veicinātu vienotu izpratni par šī procedūras soļa būtību un nepieciešamo informācijas apjomu efektīva procesa nodrošināšanai.
Lai sasniegtu projekta īstenošanas mērķi, tiek noteikti šādi darba uzdevumi:
- Situācijas analīze un izvērtējums
- Labās prakses apkopojums
- Vadlīniju satura izstrāde un saskaņošana
- Darba grupu sanāksmes
- Vadlīniju izstrāde
- Vadlīniju publicitātes nodrošināšana
- Vadlīniju iesniegšana Sadarbības iestādei