Metodoloģiju un ieteikumu izstrāde ietekmes uz vidi sākotnējā izvērtējuma procedūras nepieciešamības novērtēšanai būvniecības iecerēm

Biedrība “Latvijas Vides pārvaldības asociācija” (turpmāk – LVPA) sadarbībā ar Valsts vides dienestu (turpmāk – VVD) 2024. gada decembrī uzsāka īstenot projektu „Metodoloģiju un ieteikumu izstrāde ietekmes uz vidi sākotnējā izvērtējuma procedūras nepieciešamības novērtēšanai būvniecības iecerēm” (projekta reģistrācijas Nr.1-08/75/2024). Projekts tiek īstenots valsts budžeta programmas 21.00.00 “Vides aizsardzības fonds un iemaksas starptautiskajās organizācijās” apakšprogrammas 21.02.00 “Vides aizsardzības projekti” projektu konkursā 2024. /2025. gadam vadlīnijas “Multisektoriālie projekti” aktivitātē “Sadarbības projekti vides politikas veidošanai un īstenošanai” ietvaros.

Projekta mērķis un nepieciešamības pamatojums

Projekta mērķis ir izstrādāt metodoloģiju, lai dažādas iesaistītas puses varētu izvērtēt IVSI procedūras nepieciešamību konkrētai būvniecības iecerei, kā arī sagatavot ieteikumus kritēriju robežvērtību pārskatīšanai. Šis ir būtisks solis, lai uzlabotu normatīvā regulējuma skaidrību un sašaurinātu atšķirīgas interpretācijas iespējas, kas rada problēmas gan projektu ieviesējiem, gan būvvaldēm, gan VVD. Projekta nepieciešamība izriet no spēkā esošā regulējuma sarežģītības un dažādu interpretācijas metožu pielietošanas, jo likuma “Par ietekmes uz vidi novērtējuma” 2. pielikums ietver arī atšķirīgi interpretējamas darbību kategorijas, bet likuma  32. panta 1. punkta 5. apakšpunkts paredz IVSI nepieciešamību jebkurai darbībai, kura var būtiski ietekmēt vidi, ņemot vērā šā likuma 11. pantā minētos kritērijus. Tāpat atbilstoši Rīcības plānam ir nepieciešams veikt izvērtējumu par likumā Par ietekmes uz vidi novērtējumu 1. un 2. pielikumā ietverto Eiropas Savienības regulējumam papildus ietverto kritēriju, kā arī noteikto robežvērtību nepieciešamību, efektivitāti un atbilstību.

Būvniecības ieceru attīstītāju un būvvalžu kompetence bieži nav pietiekama, lai lemtu par ieceres atbilstību noteiktai darbību grupai vai ietekmes uz vidi būtiskumu kā rezultātā kavējas projekta realizācija, jo attīstītājam nepieciešams papildu laiks konsultācijām ar VVD un daudzos gadījumos arī IVSI procedūras veikšanai. Lai mazinātu neskaidrības būvniecības ieceru realizācijas laikā, neplānotu termiņu pagarināšanu, potenciālus tiesvedības riskus, ja iecerei ir būtiska ietekme uz vidi un nav veikts IVSI procedūra, nepieciešama skaidra metodoloģija, kas būvniecības ieceru attīstītājiem un atbildīgajām institūcijām palīdzētu noteikt, kad ir nepieciešams veikt IVSI un kādi faktori jāņem vērā pie lēmuma pieņemšanas.

Projekta ietvaros tiks veikts regulējuma ex post novērtējums, kas ir būtisks normatīvā regulējums efektivitātes aspekts, un sniegt nepieciešamo informāciju ieteikumu sagatavošanai. Ņemot vērā Rīcības plānā iezīmētos problēmjautājumus, tiks izvērtēta iespēja aktualizēt kritēriju robežvērtības un šobrīd “atvērto” paredzēto darbību sarakstu, kam veicams IVSI, padarīt galīgu, sagatavojot ieteikumus un priekšlikumus normatīvo aktu grozījumiem. 

Lai sasniegtu projekta īstenošanas mērķi, tiek noteikti šādi darba uzdevumi:

  • Problemātisko jautājumu apzināšana un izvērtējums (I posms)
  • Metodoloģijas satura izstrāde un saskaņošana
  • Metodoloģijas projekta izstrāde
  • Konsultācijas ar ekspertiem un iesaistītām pusēm
  • Metodoloģijas gala versijas sagatavošana
  • Noslēguma sanāksme (klātienē vai tiešsaistē) metodoloģijas lietotājiem
  • Problemātisko jautājumu apzināšana un izvērtējums (II posms)
  • Ieteikumu izstrāde
  • Metodoloģiju un ieteikumu ietekmes uz vidi sākotnējā izvērtējuma procedūras nepieciešamības novērtēšanai būvniecības iecerēm iesniegšana Sadarbības iestādei